W badaniu badano związek między stresem a wydajnością piłki nożnej. Aby to zrobić, wykorzystano podejście grupy fokusowej. Uczestnicy zostali poproszeni o wymienienie sytuacji związanych z piłką nożną, które są dla nich ważne. Obejmowało to wszystko, od treningu, przez zawody, po ważne relacje. Wyniki wykazały silną korelację między poziomem stresu doświadczanego przez piłkarzy a osiąganymi przez nich wynikami.
Badanie stresu u piłkarzy młodzieżowych
W niedawnym badaniu przyjrzano się stresowi psychofizjologicznemu elitarnych piłkarzy młodzieżowych. Wyniki stresu i niepokoju uczestników zostały zebrane na poziomie podstawowym, w połowie sezonu i po sezonie. Ponadto, gracze „wygrana – przegrana rekordy i postrzeganie presji i przywództwa były rejestrowane. Zebrano również opinie rodziców. Ogólnie rzecz biorąc, to badanie pokazuje znaczenie monitorowania stresu i odzysku zawodników piłki nożnej młodzieży. Wyniki dostarczają przydatnych informacji dla zapobiegania urazom.
Badacze oceniali 49 żeńskich zawodników piłki nożnej młodzieżowej w Wisconsin. Uczestnicy zgłosili swoje dzienne obciążenie treningowe za pomocą postrzeganego wysiłku i ich godzin snu, a także zostali poproszeni o ocenę kilku czynników związanych z ich samopoczuciem. Badanie obejmowało graczy, którzy zrezygnowali z innych sportów i specjalizowali się w piłce nożnej. Wyniki wykazały, że sportowcy piłkarscy z wyższym poziomem stresu mieli gorszy sen, obniżony nastrój i zgłaszali mniejszy ogólny dobrostan.
Naukowcy wykorzystali Poznawczo-Motywacyjną Teorię Emocji do zbadania związku między stresem a postrzeganiem siebie. Stwierdzili, że programy piłki nożnej młodzieży pomogły młodzieży rozwijać umiejętności przywódcze, poprawić kondycję fizyczną i zmniejszyć stres. Te korzyści z piłki nożnej młodzieży może wykraczać poza pole gry. Ci gracze mogą być w stanie przezwyciężyć problemy z zastraszania i alienacji, jak również poprawić swoje zdrowie fizyczne.
Badanie ujawniło również kilka ciekawych wniosków. Na przykład, sportowcy, którzy specjalizują się w sporcie są bardziej narażeni na kontuzje niż ci, którzy specjalizują się w innej dziedzinie. Jednak niewiele wiadomo na temat długoterminowych skutków specjalizacji sportowej na zdrowie psychiczne zawodników. Dlatego też badanie miało na celu zbadanie zmian w wynikach nastroju wysoko wyspecjalizowanych piłkarzy młodzieżowych i zbadanie czynników, które przyczyniają się do wysokiego poziomu lęku i stresu. Uczestnikami badania było 16 zawodników i 15 rodziców.
Badanie przeprowadzono w oparciu o przekrojowy, quasi-eksperymentalny model kohortowy. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, na podstawie tego, ile czasu grali. Pierwsza grupa grała przez mniej niż połowę turnieju, a druga grupa grała przez 50% lub więcej. Dodatkowo, gracze zostali sklasyfikowani według ich etapu dojrzałości. Grupa wcześnie dojrzała została sklasyfikowana jako ta, która ukończyła ponad 50% treningu.
Objawy stresu u piłkarzy
Objawy stresu u piłkarzy mogą być od łagodnych do ciężkich. Zazwyczaj występują one w stopie lub kostce, i występują z powodu powtarzającego się stresu na kości. Kiedy ten powtarzający się stres nie jest traktowane prawidłowo, może złamać kości. Może nawet rozpocząć się jako mikroskopijne złamanie, które nie pokazuje się na X-ray lub MRI. Piłkarze są również podatne na szczepy mięśni i ciągnie w pachwinie i łydki. Innym objawem stresu u piłkarzy jest stres złamania, które są osłabienie kości z powodu nadmiernej eksploatacji. Może być trudno odróżnić złamania stresowe od innych rodzajów urazów kości, ale warto o nich wspomnieć.
Ostra i długotrwała reakcja na stres może być szkodliwa dla wydajności zawodnika, dlatego kluczowe jest zidentyfikowanie i zarządzanie tym stanem. Fizjologiczne objawy stresu obejmują napięcie mięśni, pocenie się, rozstrój żołądka i podwyższone tętno, podczas gdy objawy emocjonalne obejmują słabe podejmowanie decyzji i słabą koncentrację. Świadomość tych objawów może pomóc piłkarzom zarządzać ich poziomem stresu.
Chociaż wiele czynników może przyczynić się do objawów stresu u sportowców, największym źródłem stresu jest wewnętrzny, który obejmuje własne oczekiwania sportowca i niewłaściwe obchodzenie się z emocjami. Może on prowadzić do wielu objawów fizycznych i psychicznych, a szef skautingu Calcio wspomina również, że stres może prowadzić do niewydolności serca, zmęczenia, utraty apetytu, bólów głowy i zwiększonego ryzyka kontuzji.
Chociaż przyczyna objawów depresyjnych u piłkarzy nie została jeszcze ostatecznie ustalona, badacze doszli do wniosku, że istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do tego stanu. Jednym z tych czynników jest niskie wsparcie społeczne. Innym czynnikiem są niedawne wydarzenia na żywo, takie jak kontuzje. W badaniu przeprowadzonym w Turcji stwierdzono, że objawy depresyjne były bardziej powszechne wśród pojedynczych graczy o wyższych dochodach.
Pomimo wpływu negatywnego stresu na sportowców, niektóre badania wykazały, że pozytywny stres może poprawić wyniki sportowe.
Wpływ subiektywnej oceny na stres u zawodników piłki nożnej
Wpływ subiektywnej oceny na stres u zawodników piłki nożnej jest niejasny, ale wykazano, że wpływa on na ich wyniki w różny sposób. Według Brandao 2000, piłkarze z większym doświadczeniem oceniali sytuacje rywalizacji jako mniej stresujące niż ci z mniejszym doświadczeniem. Może to wynikać z ich zdolności do oceny prawdopodobieństwa zdarzeń i mniejszego wpływu tych negatywnych doświadczeń.
Badanie obejmowało 32 scenariusze z udziałem piłkarzy. Gracze zostali poproszeni o ocenę tych zdarzeń w skali od -1 do +3, przy czym wyższa ocena reprezentowała sytuację negatywną. Czynniki, które miały wpływ na subiektywną ocenę, obejmowały środowisko zawodów, czynniki osobiste, wymagania treningowe oraz relacje ze znaczącymi osobami. Oprócz zbadania wpływu sytuacji, autorzy skategoryzowali sytuacje na dwie główne kategorie, a mianowicie eustres i dystres.
Aby zmierzyć wpływ subiektywnej oceny na stres u piłkarzy, zastosowali oni badanie kwestionariuszowe na miejscu. Podczas każdego meczu, trzech z dwunastu zawodników zostało losowo poproszonych o ocenę swojego komfortu termicznego. Zawodnicy zostali poproszeni o ocenę poziomu wysiłku, jaki odczuwali podczas gry, a także nasilenia ciepła powierzchniowego. Wskaźnik odpowiedzi wyniósł 87,5%, a 63 z 72 uczestników wypełniło ankietę, nie pomijając żadnych wartości.
Subiektywna ocena stresu jest istotnym elementem wyników sportowych, ale badania wykazały, że przyczyną nie jest sama sytuacja, ale raczej kierunkowe postrzeganie tej sytuacji. To z kolei wpływa na późniejsze wyniki. Innymi słowy, im bardziej stresująca sytuacja jest postrzegana, tym bardziej prawdopodobne jest, że wywoła stres.
Podobne tematy
- Stan zapalny barku
- Trening mentalny w sporcie – czym jest i jak pomaga w sporcie?
- Bieganie z maską w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19