Ekstremalne bieganie w Polsce

Kraj ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o ekstremalne imprezy biegowe. Ma Bieg UltraPark Weekend 24 godziny, Bieg Trzech Kopców, a nawet Solidarność i Lewicowość. Jeśli nie jesteś fanem wyczynowych imprez, możesz wziąć udział w Biegu Legionów, czyli wyścigu z różnymi przeszkodami.

UltraPark Weekend 24 Hour race

W ten weekend odbył się w Polsce UltraPark Weekend 24 Hour race. Ten 24-godzinny bieg odbywa się w Parku Wolności w Pabianicach. Jest to płaski, utwardzony bieg o długości około 1,07 mili na okrążenie. W imprezie wzięło udział wielu znanych polskich biegaczy ultra, w tym rekordzista Andrzej Piotrowski. Nie zabrakło również zawodników z Ukrainy i Litwy.

Aby wziąć udział w biegu, należy mieć ukończone 21 lat. Musisz posiadać licencję zawodniczą ważną na sezon 2020. Konieczne będzie również okazanie dokumentu potwierdzającego wiek oraz prawo jazdy. W zawodach mogą brać udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Uczestnicy zostaną podzieleni na kategorie według płci i dystansu.

Oprócz zaświadczenia lekarskiego zawodnicy muszą podpisać oświadczenie o zdolności do startu w zawodach. Oświadczenie to jest weryfikowane podczas procesu weryfikacji. Spóźniona rejestracja wiąże się z opłatą karną w wysokości 500 zł. W przypadku braku możliwości spełnienia wymagań, zawodnik zostanie zdyskwalifikowany z zawodów.

Bieg Trzech Kopców

Bieg Trzech Kopców to 13-kilometrowy bieg w Krakowie. Do biegu, który jest częścią Królewskiej Triady Biegowej zapisało się tysiące osób. Biegacze, którzy ukończą wszystkie trzy imprezy otrzymują specjalne nagrody. Pierwszy Bieg Trzech Kopców odbył się 2 października w 2000 roku.

Ten bieg ultramaratoński położony jest na terenie o niepowtarzalnej scenerii. Trasa rozpoczyna się i kończy w Kościelisku, a następnie wspina się na Krzesanicę, jedną z czterech znajdujących się w okolicy Czerwonych Wierchów. Następnie biegacze zbiegają na Halę Ornak, do niewielkiego lasu w pobliżu centrum miasta. Na 15. kilometrze trasa ponownie wspina się na Starorobociański Wierch, kolejny piękny park.

Solidarność

W 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze wolne wybory od 1946 roku, a przywódcy Solidarności mieli niewiele czasu na przygotowania. Grupa zdobyła jednak duże doświadczenie w samoorganizacji i taktyce politycznej podczas podziemnego oporu obywatelskiego. Dysponowała również wyrafinowaną prasą podziemną i rozległą siecią kandydatów-ochotników. To wszystko utorowało drogę do niezwykłej kampanii. W wyborach w czerwcu 1989 r. Solidarność zdobyła wszystkie miejsca poza jednym.

Organizacja miała znaczący wpływ na politykę w Polsce. Strajki Solidarności w 1980 roku przyciągnęły szeroki przekrój grup społecznych i regionalnych w kraju. Strajki te zapoczątkowały powstanie wolnego związku zawodowego, Solidarnosc, co tłumaczy się jako „solidarność”. Po zalegalizowaniu przez rząd Solidarności we wrześniu 1980 roku, liczba jej członków wzrosła do ponad miliona osób w ciągu kilku tygodni. Do końca roku do Solidarności przystąpiło ponad 80 procent pracowników państwowych.

Jednak sytuacja w Polsce stawała się coraz bardziej spolaryzowana. Zamiast pomagać uchodźcom i zapewniać im schronienie, rządowa polityka wobec uchodźców zmieniła się w wypaczone spojrzenie na migrację. Zwłaszcza aktywiści stali się coraz bardziej radykalni w swoich wysiłkach, aby udaremnić uchodźców. Chociaż te wydarzenia nie wskazują na szerszy trend, podkreślają podstawowe problemy zachodniego systemu politycznego.

Lewicowy populizm

Polska stoi przed poważnym wyzwaniem, ponieważ próbuje nawigować w konflikcie między skrajną prawicą a lewicą. Rząd jest nieliberalny i skłonny do kłótni, które podważają stabilność koalicji i uniemożliwiają jakiekolwiek zmiany ideologiczne. Obecny spór między wicepremierem Jarosławem Gowinem a ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro ma jednak niewiele wspólnego z meritum polityki.

Zasada liberalno-demokratyczna nie może być zestawiona z ideologią populistyczną. Zasada ta mówi, że władza większości jest ograniczona i nie może być sprawowana kosztem wolności jednostki. Ideologie populistyczne uważają jednak, że wola „ludu” musi być natychmiast realizowana. Wymaga to dokładnego przyjrzenia się ludziom u władzy, aby sprawdzić, czy ich przekonania przekładają się na działania polityczne.

W Polsce istnieje wiele grup interesu, w tym stowarzyszenia biznesowe, związki zawodowe i grupy ekologiczne. Wybitnym przykładem jest Ogólnopolski Strajk Kobiet, który jest jawnym krytykiem nieliberalnej polityki PiS. Inne grupy interesu są bardziej marginalne, a niewiele z nich jest w stanie opracować propozycje polityczne. Kościół katolicki jest największą grupą interesu w kraju, ale jego wpływy maleją.

P3

Popularność ekstremalnego biegania w Polsce wzrosła w ostatnich latach. Pojawiły się jednak pewne problemy prawne z biegami ekstremalnymi w Polsce. W styczniu policja aresztowała 20 protestujących podczas demonstracji w Warszawie. Powołali się na ponad 250 wykroczeń administracyjnych wobec protestujących i wywieźli ich poza miasto. To utrudniło im dostęp do prawników. Jednak 29 lutego Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzech aktywistów od zarzutu „obrazy przekonań religijnych”. Sprawa czeka na apelację pod koniec roku.

W Polsce można uczestniczyć w biegach ekstremalnych na wiele sposobów. W całym kraju odbywają się różne imprezy biegowe, od biegów miejskich po maratony. Są też wyzwania trail runningowe, obstacle & vertical races, nordic walking i wielodniowe festiwale. Uczestnicy mogą wybrać dystans od pięciu do 100 kilometrów, choć najpopularniejszym dystansem jest półmaraton. Choć nie jest on tak wymagający jak pełny maraton, wciąż stanowi wyjątkowe wyzwanie dla amatorów.

Partie P3 i DB mają układ. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku partia P3 znalazła się na listach partii DB. Podczas gdy partia DB nie uzyskała dużego poparcia, działacze P3 otrzymali 0,23% głosów. Podczas wyborów prezydenckich w Skierniewicach Tomasz Słowiński został zgłoszony przez KNP i zajął szóste miejsce. Otrzymał jednak zaledwie 2% głosów, co czyniło go mało prawdopodobnym kandydatem.

Centryzm

W ostatnich wyborach pojawił się nowy kandydat. Do wyścigu politycznego włączył się były gospodarz telewizyjny Szymon Hołownia, zajmując trzecie miejsce. Rzymski katolik, stoi na czele ruchu, który dąży do oddzielenia państwa od kościoła. Jego partia została zarejestrowana w kwietniu. Ostatnie sondaże pokazują, że wyprzedza on Platformę Obywatelską. Jego kampania skupiona na aborcji ujawniła głębokie podziały w Platformie Obywatelskiej.

Po wejściu Polski do UE w 2004 roku, prawicowy PiS wygrał wybory i rządził przez dwa burzliwe lata. Partia opozycyjna, SLD, spadła na popularności w wyniku afer korupcyjnych. Rozpadła się też AWS, a pojawiły się dwie nowe partie prawicowe – Platforma Obywatelska i Platforma Obywatelska.

Polska lewica musi zabiegać o dużą większość katolicką, często o niskich dochodach i w średnim wieku, która czuje się niedoreprezentowana w systemie politycznym. Partia musi również odwołać się do mniejszościowego bloku wyborczego, który obejmuje osoby LGBTQ, prekariat i uchodźców.

PRM

Biegi ekstremalne to bardzo popularny sport w Polsce. Istnieje kilka różnych grup, z których każda ma inną filozofię polityczną i styl. Niektóre z tych grup są ściśle powiązane ze sobą, podczas gdy inne są całkiem odrębne. Grupy te mogą być częścią tej samej partii politycznej, lub mogą nawet nie podzielać tej samej filozofii politycznej. Ale mają pewne wspólne postulaty.

Jedną z takich imprez jest Zimowy Ultramaraton Karkonoski, który organizowany jest co roku w marcu w Polsce. Trasa o długości 52 km biegnie grzbietem Karkonoszy i co roku przyciąga od 200 do 300 uczestników. Bieg oferuje trudne zimowe warunki, a na trasie znajdują się cztery stacje odżywcze rozmieszczone co 10-15 kilometrów.

Spadł również ranking Polski. Obecnie zajmuje 154 miejsce na 164 kraje. Ranking kraju jest najniższy w historii, a od raportu z 2021 roku spadł o dwa miejsca. Kraj został również określony przez Reporterów bez Granic jako „nieliberalna demokracja z tłumioną wolnością słowa.”

Podobne tematy