Ile kilometrów jest w maratonie?

Jeśli chcesz trenować do maratonu, możesz się zastanawiać, ile kilometrów jest w rzeczywistości w maratonie. Istnieje kilka sposobów, aby się tego dowiedzieć, w tym dzielenie odległości na mile i kilometry. Oto fakty. Maratony to dystans około 40 kilometrów, czyli około 25 mil.

40-kilometrów

Historycznie dystans maratonu był uważany za 40-kilometrowy. Dystans ten uważano wówczas za odpowiedni, ponieważ był wystarczająco krótki dla większości biegaczy. Jednak w ostatnich latach dystans stał się krótszy, a obecny dystans wynosi 26,2 km.

Pierwotnie dystans maratonu różnił się w zależności od lokalizacji. W starożytnej Grecji dystans wynosił 40 kilometrów – odległość między wioską Maraton a miastem Ateny. Odległość ta była konsekwentnie zapisywana jako 40 kilometrów, chociaż autorzy ostatecznej relacji z Igrzysk Olimpijskich, „The Olympic Marathon”(2000), przyznają, że odległość ta nie była całkowicie dokładna. Przypisują ten błąd faktowi, że lokalni geodeci i inżynierowie budowlani mierzyli odległość.

25 mil

Odległość między miastami Ateny i Maraton wynosi 25 mil. Jednak trasa przebyta przez Pheidippidesa jest tajemnicą, ponieważ nikt nie wie, w jaki sposób starożytny grecki biegacz przebył drogę z Aten do Maratonu. Odległość pomiędzy miastami Ateny i Maraton została po raz pierwszy wyznaczona podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1908 roku przez angielską rodzinę królewską.

Maratony są obecnie częścią współczesnych igrzysk olimpijskich. Dystans jest standaryzowany, a bieg zaliczany jest również do Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce. Jest to jeden z zaledwie dwóch biegowych wyścigów drogowych, które są uwzględnione w obu zawodach. Biegi piesze są również uwzględnione. Tylko 15 osób kiedykolwiek ukończyło pełny dystans.

Pierwszy nowoczesny maraton odbył się w 1908 roku. Dystans liczył czterdzieści dwa kilometry. Został on oficjalnie przyjęty jako oficjalny dystans tego sportu 16 lat później. Istniały jednak różnice w dystansach maratonów. W 1920 roku Maraton Olimpijski w Antwerpii miał długość czterdziestu dwóch kilometrów.

30 mil

Standardowy dystans maratonu to 26,2 mil lub 42 kilometry. Ten dystans jest standardem od 1908 roku. Krótsze wyścigi obejmują 5K (3,1 mil), 10K (6,2 mil), półmaraton (13,1 mil) i ultramaratony. Dystans nie zawsze jest spójny. Niektóre wydarzenia mogą być dłuższe niż 42 kilometry, ale zazwyczaj są to co najmniej 30 mil.

Jest góra zwana Mount Pentelicus, która stoi pomiędzy Maratonem a Atenami. Filipides musiałby ominąć tę górę, aby dotrzeć do stolicy. Dziś autostrada łącząca te dwa miasta biegnie wzdłuż wybrzeża od Zatoki Maratońskiej, a następnie stopniowo wspina się na zachód w kierunku wschodniego podejścia do Aten. Następnie biegnie przez podnóża gór Hymettus i Pentelicus i schodzi do miasta Ateny.

Maraton ma starożytne greckie korzenie. Grecki historyk Herodot opowiada historię Pheidippidesa, posłańca, który biegł z Maratonu do Sparty po pomoc. W niecałe dwa dni Pheidippides pokonał 260 km dzielące oba miasta. Pomogło to Grekom pokonać Persów w bitwie pod Maratonem. Maraton pochodzi od greckiego słowa „marathon”, które oznacza „kopernik”.

Nowoczesny maraton po raz pierwszy odbył się w 1896 roku. Pierwsze maratony olimpijskie miały około 25 mil lub 40 kilometrów. Jednak od tego czasu dystans zmienił się drastycznie. Dziś standardowy maraton olimpijski ma długość 26 mil lub 385 jardów. Jest to również ostatnia impreza lekkoatletyczna na Olimpiadzie. Meta to zazwyczaj stadion. Długość wyścigu zależy od miejsca, w którym się odbywa. Jeśli planujesz przebiec maraton, upewnij się wcześniej, że znasz jego dystans.

40 km

Termin „maraton” został użyty przez Greków do określenia wyścigu długodystansowego. W tamtych czasach dystans maratonu liczył 40 km (25 mil). Dziś maraton zwykle pokonuje się w ciągu jednego dnia. Możliwe jest jednak przebiegnięcie maratonu w dwa dni, jeśli chce się pobić rekord.

Dystans maratonu wywodzi się ze starożytnej Grecji, gdzie starożytny posłaniec przebiegł dystans około 40 kilometrów, czyli około 25 mil, aby ogłosić ważne zwycięstwo nad Persami. Jednak posłaniec zasłabł i zmarł po wyścigu, pomimo ukończenia dystansu. Dystans maratonu zaczynał się od 25 mil, a później został podwojony, aby uczynić go standardowym dystansem w Igrzyskach Olimpijskich.

Podobne tematy