Porady dotyczące pakowania plecaków turystycznych

Wypełnianie luk miękkimi przedmiotami

Wypełnianie luk miękkimi przedmiotami podczas pakowania plecaka turystycznego jest ważne ze względów bezpieczeństwa. Nie chcesz, aby Twój plecak rozpadł się po zamoczeniu, więc wypełnij luki miękkimi przedmiotami. Ponadto, spakuj ostre przedmioty w bardziej miękkie ubrania, aby uniknąć ich uszkodzenia. Wreszcie, upewnij się, że plecak ma pasy kompresyjne, które są ciasne. Zapobiegną one przesuwaniu się ładunku.

Podczas wędrówek w trudnym terenie najlepiej jest spakować się lekko. Obniża to środek ciężkości, co pozwala na noszenie cięższych przedmiotów na różnych wysokościach. Zrób trzy stosy sprzętu i określ, co waży najwięcej. Wyobraź sobie ścianę z cegieł i umieść najcięższe przedmioty w środku. Następnie umieść lżejsze przedmioty na górze.

Używanie pętli lub punktów zaczepienia w plecaku turystycznym to doskonały sposób na zabezpieczenie sprzętu turystycznego. Upewnij się, że Twój sprzęt jest równomiernie rozłożony, aby zapobiec zahaczaniu o skały, drzewa lub kijki trekkingowe. Użycie agrafek do zabezpieczenia skarpet i innych mniejszych przedmiotów może również zapobiec zahaczeniu o gałąź.

Pakując plecak na wędrówki, nie zapomnij wypełnić luk miękkimi przedmiotami. Chociaż powinieneś najpierw spakować cięższe przedmioty, miękkie przedmioty mogą wypełnić luki między nimi. Te miękkie przedmioty mogą obejmować dodatkową odzież, kurtkę przeciwdeszczową, a nawet koc. Ustabilizują one ciężar cięższych przedmiotów i zapobiegną ich przesuwaniu się wewnątrz torby. Możesz również użyć worków do pakowania miękkich przedmiotów i trzymać je razem.

Organizowanie plecaka

Pakując plecak turystyczny, pamiętaj o umieszczeniu cięższych przedmiotów bliżej ciała. Dzięki temu plecak nie będzie się przesuwał, gdy będziesz go nosił. Możesz również ułożyć lżejsze przedmioty wokół ciężkich. Dobrą zasadą jest wydzielenie osobnej komory na laptopa. Jeśli masz dużo książek lub innych ciężkich przedmiotów, umieść je w górnej części plecaka.

Aby zmaksymalizować przestrzeń w plecaku turystycznym, zorganizuj przedmioty zgodnie z ich przeznaczeniem. Na przykład, możesz umieścić lżejsze przedmioty w dolnej części plecaka. Ogólnie rzecz biorąc, nie trzeba mieć dostępu do tych przedmiotów bardzo często. W ten sposób możesz spakować tylko to, co niezbędne. Utrzymuj swoją torbę turystyczną zorganizowaną, abyś nie musiał przekopywać się przez nią w poszukiwaniu przedmiotu.

Możesz użyć różnych rodzajów kostek do pakowania, aby uporządkować swoją odzież. System pack-it(tm) pozwala na oddzielenie przedmiotów według typu i kategorii. Możesz również użyć kostek kompresyjnych, aby wycisnąć nadmiar powietrza. Oprócz pakowania ubrań w kostki, możesz również trzymać buty w osobnym woreczku na buty. Do tego celu idealnie nadaje się lekki materiał silnylon, ponieważ nie doda on do plecaka zbędnych kilogramów.

Możesz również użyć Gear Ties do zabezpieczenia przedmiotów, które zwisają z boków plecaka turystycznego. Zwisające z plecaka przedmioty mogą wytrącać z równowagi, a nawet mogą zaczepiać się o krzaki i skały. Co więcej, mogą się łatwo zgubić!

Pasy kompresyjne

Pasy kompresyjne minimalizują rozmiar plecaka, gdy nie jest on w pełni spakowany i mogą pomóc w noszeniu większej ilości sprzętu. Mogą być przydatne do mocowania sprzętu i często znajdują się na spodzie lub z boku plecaka turystycznego. Niektóre plecaki outdoorowe posiadają również punkty mocowania kijków trekkingowych, siekier i kilofów. Elastyczne zaczepy na górze plecaka również pomagają zabezpieczyć przedmioty.

Używając pasów kompresyjnych, pamiętaj o równomiernym rozłożeniu ciężaru wewnątrz plecaka. Pomoże to utrzymać ładunek w centrum. Dobrze wyważony ładunek będzie łatwiejszy do przenoszenia i zapewni lepszą równowagę. Paski kompresyjne znajdują się zwykle z boku plecaka turystycznego i pomogą Ci przenieść ciężar sprzętu, przybliżając go do pleców.

Zanim spakujesz plecak, pamiętaj o dociągnięciu pasków. Powinny one ściśle przylegać do Twoich bioder. Możesz również użyć pasów do podnoszenia obciążenia na ramionach, aby przymocować górną część plecaka do pleców. Ważne jest, aby równomiernie napiąć paski, ale nie przesadzić z ich naciąganiem. Nie chcesz przecież spowodować obrażeń, szarpiąc paski podczas wędrówki.

Pasy kompresyjne są niezbędne dla stabilności plecaka. Utrzymują one ładunek w bezpiecznym położeniu, nawet jeśli plecak się wybrzuszy. Niektórzy turyści wolą paski kompresyjne, które przechodzą przez boczne kieszenie na butelki z wodą, podczas gdy inni wolą paski kompresyjne, które pozostają na swoim miejscu i nie przeszkadzają w noszeniu butelek z wodą.

Worki na śmieci

Worki na śmieci to doskonały sposób na przenoszenie sprzętu turystycznego podczas wędrówki. Nie tylko zmniejszają wagę, ale są również świetnym sposobem na ochronę sprzętu przed żywiołami. Worki kompaktowe są stosunkowo lekkie i nie nasiąkają wodą jak zwykły worek na śmieci. Mogą również podwoić się jako poręczny cień, gdy musisz odpocząć. Możesz nawet powiesić worki na śmieci na kijkach turystycznych lub dużych głazach, aby chronić swój sprzęt przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jeśli wybierasz się na pieszą wycieczkę w deszczowy lub słoneczny dzień, torba na śmieci jest idealnym rozwiązaniem. Są one o wiele tańsze niż zwykłe worki na śmieci i utrzymują wodę przed uszkodzeniem twojego sprzętu. Ponadto, worki na śmieci są stosunkowo lekkie, więc można je trzymać w plecaku bez uszczerbku dla ogólnej wagi plecaka.

Worki na śmieci to świetny sposób na przedłużenie żywotności twojego wodoodpornego sprzętu. Chociaż worki te są tanie i łatwe do kupienia, powinieneś upewnić się, że kupisz bezzapachowe, aby nie pozostały na twoim sprzęcie. Mogą one również pomóc w luźnym pakowaniu, dzięki czemu można zmieścić więcej sprzętu w plecaku.

Worek na śmieci jest również idealny do ochrony twojego śpiwora puchowego. Ochroni on izolację puchową w śpiworze przed deszczem i śniegiem. Dodatkowo worki na śmieci są grubsze niż standardowe worki na śmieci, więc są mniej prawdopodobne, że się rozerwą. Kolejną wielką zaletą używania worków na śmieci jest to, że nie przeciekają i nie śmierdzą.

Opaski na sprzęt

Opaski na sprzęt mogą pomóc Ci związać kable i utrzymać je w porządku w plecaku turystycznym. Te opaski wielokrotnego użytku mają elastyczny, zginany drut wewnątrz i wytrzymałą, gumową powłokę zewnętrzną. Świetnie nadają się do organizacji kabli i słuchawek. Opaski te są również bardzo uniwersalne i mogą być używane do wielu zadań.

Gear Ties mogą zabezpieczyć cały Twój dodatkowy sprzęt bez żadnych haczyków czy sznurków. Zapobiegają one również dyndaniu przedmiotów, które mogą zaburzyć Twoją równowagę i spowodować uderzenie w inne przedmioty. To może być bardzo irytujące. Dzięki nim znacznie łatwiej jest też zorganizować swój plecak! Chociaż opaski do plecaków nie są niezbędne do pakowania plecaka turystycznego, mogą pomóc Ci spakować się lżej i bardziej efektywnie.

Gear Ties są wodoodporne i bezpieczne do użytku w słodkiej lub słonej wodzie. Wykonane są z wytrzymałej gumy i są odporne na promieniowanie UV. Są również świetne do użytku na zewnątrz i nadają się do wielokrotnego użytku. Możesz nawet używać ich w pomieszczeniach i zabezpieczyć się przed deszczem. Nie będą się przedzierać przez powierzchnie i są łatwe do ponownego użycia.

Środki odstraszające owady

Jeśli wybierasz się na wycieczkę, najlepiej zabrać ze sobą środki odstraszające owady. Nie tylko pomogą Ci one uniknąć ukąszeń i użądleń owadów, ale także pomogą Ci zapobiec narażeniu na choroby. Owady są poważnym problemem na szlakach, a wiele osób zaraża się chorobami poprzez kontakt z tymi szkodnikami. Na szczęście środki odstraszające owady są łatwe do znalezienia i niedrogie. Wiele repelentów używa DEET, ciężkiego środka odstraszającego owady, który może być stosowany na skórę lub ubranie. Ale pamiętaj, że ten rodzaj środka odstraszającego owady może być toksyczny i będziesz chciał go uniknąć, jeśli to możliwe.

DEET jest jednym z najbardziej znanych związków chemicznych w środkach odstraszających owady. Jego działanie polega na odstraszaniu much i innych owadów poprzez zabijanie ich w momencie kontaktu. Musisz jednak dokładnie przestrzegać instrukcji na etykiecie. Jeśli planujesz nosić repelenty na ubraniach, powinieneś pamiętać, że DEET może uszkodzić syntetyczny lub plastikowy sprzęt, więc powinieneś używać tego typu repelentów tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Permetryna, syntetyczna wersja DEET, jest kolejnym repelentem, który jest skuteczny przeciwko owadom. Działa poprzez blokowanie zmysłu zapachu owadów, więc nie zaszkodzi Twojej odzieży lub sprzętowi. Inną opcją jest Picaridin, który jest oparty na czarnym pieprzu i jest zatwierdzony przez Environmental Working Group i Światową Organizację Zdrowia. Może być stosowany do odzieży i sprzętu i może trwać do sześciu tygodni. Ale pamiętaj, aby zostawić wystarczająco dużo czasu przed podróżą, aby pozwolić mu działać prawidłowo.

Podobne tematy