Piłka ręczna: zasady gry i czas rozgrywki

Piłka ręczna to ekscytujący sport zespołowy, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. W tym artykule omówimy zasady gry w piłkę ręczną oraz czas trwania rozgrywki. Dla wszystkich miłośników tego sportu oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z piłką ręczną, nasz przewodnik dostarczy kompleksowych informacji.

Zasady gry w piłkę ręczną

Zanim zagłębimy się w temat czasu trwania gry, warto poznać podstawowe zasady piłki ręcznej. Oto kilka kluczowych punktów:

• Liczba Zawodników: Każda drużyna składa się z siedmiu zawodników, w tym jednego bramkarza.
  • Cel Gry: Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek, trafiając piłkę do bramki przeciwnika, unikając przy tym obrony przeciwnika.
  • Pasywna Gra: W piłce ręcznej wprowadzono zasadę pasywnej gry, która nakazuje drużynie atakującej rozpocząć akcję ofensywną w ciągu kilku sekund. W przeciwnym razie sędzia może zarządzić przerwanie akcji i przyznać piłkę drużynie przeciwnika.
  • Karne: Karne w piłce ręcznej przyznaje się w przypadku faulu na zawodniku, który miał szansę zdobyć bramkę. Zawodnik wykonujący rzut karny musi stawić czoło bramkarzowi z odległości siedmiu metrów.

Czas gry w piłce ręcznej

Teraz, gdy mamy już ogólny obraz zasad gry, przejdźmy do czasu trwania rozgrywki w piłce ręcznej.

Czas meczu

Czas gry w piłce ręcznej jest podzielony na dwie połowy, zwykle trwające po 30 minut. Oczywiście, mogą występować odstępstwa, zwłaszcza na niższych poziomach rozgrywek, gdzie czas gry może być skrócony.

Przerwy

Pomiędzy pierwszą a drugą połową meczu oraz podczas przerw technicznych drużyny mają okazję odpocząć i omówić taktykę. Przerwy trwają zazwyczaj po 10-15 minut, ale ich długość może być dostosowywana w zależności od regulaminu rozgrywek.

Zasady doliczania czasu

Istnieją okoliczności, które mogą wydłużyć czas gry w piłce ręcznej. Należą do nich:

• Rzuty Karne: Jeśli sędzia przyzna rzut karny w ostatnich sekundach meczu, gra nie zostaje przerwana do momentu wykorzystania tego rzutu.
  • Przerwanie Gry: Jeśli gra jest przerywana w związku z kontuzją zawodnika lub innymi okolicznościami, czas jest doliczany.

Zasady gry w ręczną: podsumowanie

W grze w piłkę ręczną zasady gry są klarowne i precyzyjnie określone. Czas trwania rozgrywki, choć w większości przypadków wynosi 60 minut, może się wydłużyć z uwagi na okoliczności wynikające z samej gry.

Faqs

Pytanie 1: jakie są podstawowe zasady gry w piłkę ręczną?

Odpowiedź: Podstawowe zasady gry obejmują liczbę zawodników, cel gry, zasadę pasywnej gry oraz karne przyznawane za faule na zawodniku, który miał szansę zdobyć bramkę.

Pytanie 2: ile trwa mecz piłki ręcznej?

Odpowiedź: Mecz piłki ręcznej składa się z dwóch połów po 30 minut każdy, ale czas ten może być wydłużony w związku z rzutami karnymi lub przerwaniami gry.

Pytanie 3: kiedy stosuje się zasadę pasywnej gry w piłce ręcznej?

Odpowiedź: Zasada pasywnej gry jest stosowana, gdy drużyna atakująca nie podejmuje akcji ofensywnej w określonym czasie, co nakazuje sędzia. Jest to wprowadzone dla zapewnienia aktywnej i dynamicznej gry.